Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

radovanelektro

HORIZON GRAND PRIX 2019, Ostrava, Trojhalí Nová Karolina středa a čtvrtek 17. a 18. dubna 2019 9:00-16:30

27 fotek letos v dubnu 43 zobrazení
Letos závody školních týmů s RC modely poháněnými elektřinou z vodíkových článků v rámci Horizon Grand Prix zavítaly do Ostravy, areálu historického Trojhalí Nová Karolina v centru města. Školní týmy s podporou univerzit nebo firem připravily RC modely poháněné elektřinou vyráběnou z vodíku, které napájejí baterie a ty pak elektromotory. Hodnotil se v rámci vytrvalostních jízd počet najetých kol a tím ujetá vzdálenost RC modelu a efektivita, tedy spotřeba vodíku. Školní týmy prokázaly své projekční, konstrukční, materiálové znalosti a samozřejmě i strategii závodu, ovládání modelů a umění jízdy s důrazem na rychlost a rekuperaci. Aby byli co nejrychlejší a nejúspornější zároveň, tedy ve dvou věcech, které jdou proti sobě.

Asociace elektromobilového průmyslu ASEP na místě předváděla jak klasické bateriové elektromobily, tak ve spolupráci s VŠB-TUO aplikaci vodíkového článku v elektromobilu Kaipan. Zde škola ukázala možnost 3 vyměnitelných modulů pohonu v jednom vozidle, spalovací, bateriový a vodíkový článek.
Kromě poradenství na stánku ASEP byly promítány testy elektrovozidel a nabízena možnost svezení v nich nebo pro mladší účastníky vyzkoušení elektrokár a hoverboardů.

První den byl tým VŠB-TUO třetí, po druhém dni celkově čtvrtý. Na VŠB-TU Ostrava se vodíku věnují dlouhodobě jak po teoretické, tak praktické stránce. Navíc to kluky a holky (ano, byly v některých týmech) baví a nutí kombinovat elektrický pohon s palivovým článkem a baterkami, jelikož to auto jezdí na baterky, kontinuálně doplňované elektřinou z palivového článku, napájeného bombičkami s vodíkem. Velikostně o něco většími než jsou do sifonu. Na závod byl limit 20 bombiček s vodíkem, ti nejlepší jich spotřebovali jen 8. Všichni měli k dispozici stejnou stavebnici - viz obrázky - a měli ukázat, co s ní dovedou.

V závodě šlo o to ujet co největší vzdálenost, takže musí dobře jet nejkratší dráhou v poměrně hodně členité trati s ostrými zatáčkami, šikanami a vracečkami, nesejmout přitom soupeře, nebýt sám sejmut, nebourat, přizpůsobovat se měnící se adhezi pneumatik z hlediska teploty i ojetí jako v běžném silničním závodě, hodně rekuperovat a včas vyměnit bombičku za další.

Palivový článek totiž vyrábí elektřinu více méně konstantně, vybíjení/nabíjení baterie se však řídí jízdou. Taky včas vyměnit piloty, co sedí na vyvýšené tribuně 6 hodin a musí být neustále ve střehu, bavíme se o středoškolácích. A jsou tam i takové špeky, jako že mohou dojít baterky ve vysílačce.
reklama
Reklama
Co si představujeme dnes pod pojmem láska? Oceňovaná e-kniha Dáma s veverkou.
Stáhnout e-knihu ZDARMA

Komentáře

přidat komentář

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron